Městečko Starý Poddvorov - původně Potworov - má zhruba jeden tisíc obyvatel a oblastně spadá k Moravskému Slovácku. Vyznačuje se především vinařskou a folklorní tradicí. Mezi zdejší pamětihodnosti patří například kostel Svatého Martina či větrný mlýn z 19. století.

Krásná hora - Vinařství jako rodinná živnost
(Starý Poddvorov - Morava / Slovácko)

Když mluvíme o rodinném podnikání, vinařství Krásná hora je krásným příkladem toho, jak to může fungovat. Jedná se o podnik takového rozsahu, že uživí celou rodinu za předpokladu, že se této práci všichni naplno věnují. Hospodaří na pěti hektarech vinic a produkují - samozřejmě v závislosti na ročníku - zhruba 40 tisíc láhví. A aby to byla práce, která nejen živí, ale i baví, vydali se tou sice daleko těžší, ale poctivější cestou: hospodaří v bio režimu, většinu prací dělají ručně a své vinice "neždímají" do maxima na množství, ale důsledně redukují na kvalitu.

Začátek článku  ►

Krásná hora není nějaký vymyšlený romantický název vinařství, ale je přejatý podle názvu důležité viniční trati, na které toto rodinné vinařství hospodaří.
Na tomto místě rodina působí od roku 2010, kdy začali svá vína dělat v nově postaveném provozu. Nicméně první ”oficiální” vína v počtu několika tisíc kusů láhvovali již v roce 2006 ještě v Ratíškovicích, odkud rodina pochází. Veliký důraz kladou na to, aby jejich vína byla přirozená a přírodní, čemuž se přizpůsobuje i způsob...
Všechna červená vína a stále větší podíl těch bílých zraje ve dřevě na kvasničných kalech.
Vinařství Krásná hora si vybralo sudy z francouzského dubu od výrobce Francois Freres. Ve svém sklepě používá pouze ty.
Vinařství Krásná hora produkuje poměrně úzký sortiment, který se skládá převážně z typických francouzských odrůd. Těmi jsou Chardonnay, Sauvignon Blanc, bílá a šedá Rulanda, modré odrůdy pak zastupuje Merlot, Pinot Noir a Zweigeltrebe. Malý kousek vinic pokrývá i Cabernet Sauvignon, který však bude nahrazen Rulandou modrou. Množství hroznů je...
Ona totiž i v tomto vinařství platí zásada všech dobrých a vnímavých vinařů, kteří vědí, že maximum kvality vzniká na vinici a další manipulace a necitlivý přístup při zpracování a ve sklepě už může na výsledku jen ubrat.
Výsledkem citlivého a individuálního přístupu jsou suchá harmonická vína elegantního charakteru, která odráží filosofii vinaře i místo pěstování hroznů. Rozhodně se odlišují od většinového proudu.
Pravděpodobně i proto, že jdou proti typickým moravským trendům, mají to o něco těžší a musí si své zákazníky trochu více hledat. Velké uplatnění vína z Krásné hory mají v gastronomii, když s nimi pracují zkušení profesionálové, kteří je umí dobře propojit do zajímavých kombinací s jídlem. Zájem o ně...
Krásné počasí ročníku 2018 může za to, že letos je všechno daleko dříve, vinice pracuje neuvěřitelně rychle. Současně nepotkala vinaře žádná pohroma v podobě mrazů či krup. Díky tomu všemu mají vinné keře opravdu dobře nasazeno. Například u Ryzlinku to vypadá na zatížení možná i více jak třemi kilogramy hroznů. Pro vinařství Krásná hora to znamená i velikou redukci.
Chardonnay by se dalo pokládat za vlajkovou loď vinařství Krásná hora, minimálně pro mne určitě. Asi je to dáno i tím, že tato typická francouzská odrůda si dobře lahodí s určitým francouzským způsobem přístupu. Velmi krásná a elegantní je kombinace Chardonnay s Rulandou bílou, kdy obě odrůdy byly vinofikovány zvlášť a prošly si jak nerezem, tak dubovým sudem.
Za velikou pozornost stojí však Chardonnay - ale i Sauvignon Blanc a Pinot Noir - označené jako Barrel Selection. Krásná vína v této kategorii pochází vždy z ”nejlepších sudů” konkrétního ročníku. Je to velice zajímavé, ale i když zpracováváte hrozny ze stejného místa, ve stejnou chvíli a všechny naprosto totožným způsobem,...
Sekt z odrůdy Pinot Noir je vyrobený klasickou šampaňskou metodou, kvasí tedy v láhvi. S kvasnicemi je v kontaktu jeden rok, není v něm přidaný žádný cukr, a ani žádná síra. Výsledkem je velmi elegantní víno, které se vyznačuje ”pevnou” krémovou pěnou.
Byť jsou červená vína trochu v menšině, vinařství Krásná hora produkuje v podstatě jen Merlot, Zweigeltrebe a Pinot Noir, rozhodně nezaostávají svojí kvalitou a zajímavostí. Jejich společným jmenovatelem je živost, elegance, šťavnatost, což jsou faktory vyvolávající přirozenou touhu dalšího napití.
Na závěr jsme měli možnost ochutnat ze ”single barrelu” Pinot Noir z ročníku 2015. Ač je to víno relativně mladé a zdaleka ne nejlevnější, už po tak krátké době není na trhu.
Je totiž jednoduše skvělé a má v sobě úžasnou eleganci. Je to jasný příklad toho, že moravská vína mohou směle konkurovat vínům z vinařských oblastí, které jsou ve světě známější a jejich vína vyhlášenější. Tato konkurenceschopnost potvrzuje i fakt, že moravské víno automaticky neznamená levné víno. I moravský...
Budova samotného vinařství vznikla ve spolupráci s architektem Tomášem Havlíčkem. Jedná se o stavbu moderní, přesto však do obce i krajiny pěkně zapadající. Funkčně samozřejmě splňuje nároky na praktické fungování vinařství s produkcí tohoto rozsahu.
A za určitý pomyslný strop produkce považují ve vinařství Krásná hora nějakých 70 tisíc láhví. To je podle nich právě hranice rodinného vinařství, kterým chtějí zůstat. Je to udržitelné množství pro hospodaření, které zvládne rodina sama tak, aby mohla mít hrozny pouze ze svých vinic. A udržet tak přísnou kvalitu suroviny, poctivost...
Vyčnívat tak trochu z davu je vždy o něco složitější. Pokud ta odlišnost však spočívá - v případě vinaře - v dodržování ekologických zásad a vynechání herbicidů, a místo toho bojovat proti různým neplechám přirozeně a přírodně, rozhodně taková odlišnost stojí za to. A vyplatí se profesními úspěchy, a především dobrým pocitem z naplňující práce.
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl