Malebná vesnička Pavlov se rozkládá při pravém břehu vodní nádrže Nové mlýny, která je cílem rybářů a jachtařů. Lidé sem však nemíří jen kvůli krásné přírodě a sportovnímu vyžití, které Pálava nepochybně nabízí, ale také za vínem. Obec leží v Mikulovské vinařské podoblasti, která je známá vysoce kvalitními víny. Atraktivní příroda, bohaté možnosti sportovního vyžití, kulturní památky, krásné vinné sklepy, historická architektura a rodinná vinařství jsou tedy tím, co obec Pavlov dělá turisticky stále atraktivnější.

Nepraš & Co - Když dělat víno dává hluboký smysl...
(Pavlov - Morava / Mikulovsko)

Když jsme se v lednu po velmi zajímavé degustaci s panem Radomírem Neprašem před jeho vinařstvím v Pavlově loučili, slíbili jsme si další návštěvu, kterou uskutečníme v létě, v době kdy Pálava ukáže své přírodní krásy v plné barvě. Jsme tedy moc rádi, že jsme mohli dorazit v srpnu, v době, kdy jsme zastihli v plné práci nejen vinaře, ale i jeho vinice, které právě usilovně pracovaly na ročníku 2018.

Začátek článku  ►

V polovině srpna 2018, který se - stejně jako celý tento zajímavý rok - vyznačuje vysokými teplotami a minimem srážek, se neběžíme rychle schovat do vinařství před sychravým počasím, jak tomu bylo v lednu, když jsme tu byli naposledy.
Naopak, těšíme se na to, co nám minule tolik chybělo. Na návštěvu vinic. Víno totiž není jen tak nějaký unifikovaný výrobek, ale charakter mu předává mnoho faktorů. Jedním z nich je i místo, kde se rodí hrozny. Některá specifika terroir se sice dají vyjádřit slovy, ale ta zkušenost, kdy se člověk projde mezi řádky révy, nadechne, rozhlédne či...
Moc tedy děkujeme Radomíru Neprašovi, že nás mezi řádky svých vinic osobně provedl a předal množství svých postřehů.
Velkým tématem byl samozřejmě stav vinic s ohledem na letošní tropický ročník. Přijeli jsme v době, kdy někteří vinaři již něco sbírali a druzí lamentovali na nedostatek srážek. Na obou ”typech” těchto vinařů, které jsme během naší cesty potkali, byla znát jistá dávka ukvapenosti či až hysterie.
Výhodou zralosti a mnohaletých zkušeností, ale i lidské rozvahy a realistického přístupu, nebylo na panu Neprašovi nic z těchto ”mladických” projevů znát. Vnímám, že je to člověk, který - byť samozřejmě má o své hrozny a vinice také starost - přistupuje ke každému ročníku i každému dni s velkým moudrým nadhledem. Ostatně - co jsme my, nebo...
Tento nadhled jsem si uvědomil i ve chvíli, když jsme se rozhlídli po okolních vinicích a uvědomili si, že většina jich je pod sítěmi, které je mají chránit proti špačkům.
Já - sám mikrovinař - jsem se logicky zajímal, jak se se špačky vypořádávají ti vinaři, od kterých si vždy rád vezmu radu či příklad. Radomír Nepraš mne opět překvapil, tentokrát svým výrokem, že sítěmi nezakrývá žádné své vinice a že všechny ty zasíťované řádky patří sousedům, a že taková síť je...
Sucho tohoto ročníku si pochopitelně nějakou drobnou daň vybralo v podobě selektivního zasychání hroznů. Rostlina zkrátka některé bobulky obětuje, aby zbytek zůstal v kondici.
Zatímco bílé odrůdy se již hlásí o slovo, Cabernet Sauvignon, který je základem skvělého cuvée Gravettien, má ještě dost času. Jeho hrozny jsou velmi pevné a mladistvé.
Zajímavostí vinic Radomíra Nepraše jsou i sloupky, které tvoří oporu jednotlivých řádků. Zatímco žijeme v době hliníkové a máme za sebou časy nepříliš vzhledného betonu, všechno sloupky v těchto vinicích jsou dřevěné.
Opět konfrontuji své vinařské začátky se zkušeností. Když jsme vymýšleli čím podepřít řádky naší domácí vinice, všichni nás od dřeva odrazovali. Argumenty, že dřevěný kůl vydrží v zemi jen pár let a začně se rozkládat, ničit a bortit, nás přesvědčily, abychom objednali hliníkové sloupky. A tady jsem se dozvěděl, že dřevěné zde na...
Trochu jinak než Cabernet je na tom Zweigelt. Krom toho, že ho čeká na vinici o něco méně času, trpí geneticky takovýmto zavadáním hroznů. Není to choroba, je to prostě fakt. Některé hrozny - vedle těch, které jsou zcela v kondici - působí unaveným pocitem na pohled a hadrovým dojmem v ruce. Částečnou úlevu keřům této odrůdy poskytne dřívější sběr některých hroznů, které jsou použity do jednoduššího růžového cuvée.
V této vinici je živo. Mohli bychom opakovat, v čem všem spočívá přínos takové ”čisté práce”, ve které nemají prostor zbytečné zásahy a chemie, ale to už víme. Možná na první pohled přehlédnutelným detailem organické vinice je však pestrost jejích obyvatel. Zatímco v některých smutných vinicích nepotkáme skoro ani mola, ekologické vinohradnictví navrací do vinich širokou paletu života.
Za pozornost stojí i samotná krajina zde v okolí Pavlova. A nemluvíme jen o jejích současných krásách.
Má i velmi zajímavou historii. Vinice kolem této malé vesničky jsou velmi rozsáhlé dnes, ale již v 15. století byl právě Pavlov největší vinařskou obcí mikulovského panství. V následujících stoletích se poprala s mnoha nepřízněmi osudu, jakými byla například agresivní invaze fyloxéry, nesla následky třicetileté války či...
Radomír Nepraš nám však vypráví i o událostech, které touto krásnou krajinou prošly ještě o mnoho století dříve. V těchto místech bylo i ležení římských legií, a už oni zde pěstovali víno a kultivovali tuto krajinu.
A možná právě tímto směrem se před nějakými 28 tisíci lety díval člověk, který jako vůbec první lidská bytost vtělil své pocity do umělecké tvorby.
Tím jeho dílem bylo obrazové zachycení podoby zdejší krajiny. Tato obrazová památka byla zde nalezena a dnes je zobrazena na láhvích vinařství Nepraš&Co.
Jedná se o mamutí kel, do kterého človek cítil potřebu ostrým pazourkem zachytit své postřehy a pocity. A tímto činem se stalo něco pro lidstvo hodně velkého. Posunulo se opět o kousek dál, začala se pomalu psát další kapitola našeho vývoje. S chvějivým pocitem si uvědomuji, že k tomu došlo někde v těchto místech, blízko vinic, kterými dnes s úctou a...
A právě Gravettien jsou pojmenována i vína z modrých hroznů, která vinařství Nepraš&Co produkuje.
Po úžasné poučné procházce vinicemi jsme měli možnost ještě nahlédnout do sklepa. Tyto dva sudy jsou již připraveny na určitý experiment Radomíra Nepraše.
Chystá se přivést na svět oranžové víno, ale opět trochu jinak, než ho známe od dnešních autentistů. Macerace hroznů proběhne přímo v sudech pod uzavřenými poklopy, což by mělo výslednému vínu zajistit kombinaci podstaty oranžového vína, ale i jeho čistotu a pravděpodobně i větší svěžest.
Moc se na výsledek tohoto experimentu těším. Na vinařském přístupu Radomíra Nepraše je totiž úžasné, že víc jak kdo jiný respektuje místo a surovinu a svá vína dělá s velmi přísnými nároky na bio kvalitu. Výsledkem jsou pak vína čistá s jasně čitelným otiskem zdějšího terroir.
A který otisk by člověk četl raději, než šlépěj zdejších Rieslingů...
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl a Marek Vrána