Chuť k pití, která se nedaří překonat, problémy se zdravím, konflikty v osobních a pracovních vztazích, jsou prvními příznaky problematického stavu. Nevolnost, podrážděnost, neklid, poruchy spánku a vyžadování stále většího množství jsou znamením, že se touha stává závislostí.

Závislost na alkoholu

Pijeme na cizí zdraví a ničíme si vlastní... Důvody proč si dopřát sklenku opravdu dobrého vína mohou být různé. Přípitek na zdraví při společenské události s přáteli, snaha dodat si odvahu a zbavit se nesmělosti, nebo si zlepšit náladu a uvolnit napětí po náročném dni. I když jsme opakovaně přesvědčováni o pozitivních účincích konzumace vína na naše zdraví, a to nejčastěji pro obsah antioxidantů, odbourávání cholesterolu, nebo čištění cév, nese s sebou jeho nadužívání celou řadu zdravotních rizik.

Účinky jsou depresivní, třebaže mnozí věří, že působí opačně, že povzbuzuje. Zvyšuje riziko deprese a jiných duševních onemocnění, prohlubuje úzkostné pocity, může vést k jaterní cirhóze a rozvoji psychické i fyzické závislosti na alkoholu. Pokud bývá sklenička vína pravidelně používána jako rychlý zdroj energie nebo prostředek k utlumení pocitu hladu, mluvíme o drunkorexii, závislosti na alkoholu spojenou s poruchami příjmu potravy.

Chuť k pití, která se nedaří překonat, problémy se zdravím, konflikty v osobních a pracovních vztazích, jsou prvními příznaky problematického stavu. Nevolnost, podrážděnost, neklid, poruchy spánku a vyžadování stále většího množství jsou znamením, že se touha stává závislostí. I malé dávky vína požívané pravidelně nebo častěji, mohou být plíživým procesem, na jehož konci dojde k překročení pomyslného bodu, kdy už si člověk sám neumí pomoci.

Důležité je včas vyhledat pomoc odborníka, který stanoví míru závažnosti problému a doporučí odpovídající formu pomoci. Někdy postačí individuální psychoterapie, jindy je vhodné zařadit intenzivnější léčbu.


Poslední novinky a zajímavosti:

| tisk | pdf |

autor: Marie Zlesáková