Svatému Valentýnu sluší růžová

Ano, je to tak. Růžové bude tento den skutečně skoro všechno. A když už na tuto barvu vsadíme u kytice či balícího papíru na romantickém dárku, asi se vyplatí držet se toho i u výběru vína pro tento slavností den a potažmo večer. Ač já osobně na tento svátek příliš nedám a davovému šílenství, kterému diktuje konzum dnešní doby, příliš nepodléhám, určitě si na tomto dni a na tradicích s ním spojených něco mému srdci blízkého najít dokážu. A tím může být právě slavnostní gastronomie a láhev dobrého vína. A nebo dvě.

Svátek svatého Valentýna, tedy svátek všech zamilovaných, spojuje svou podstatou dvě vinařské disciplíny. Jednou z nich je bezesporu růžové víno evokující romantiku, lehkost a v některých případech příjemnou nasládlost. Tou druhou jsou bublinky. Může se jednat o dobré šumivé víno, nebo si můžeme trochu zapřehánět a zvolit přímo šampaňské. Ale pokud chceme udělat na svůj protějšek dobrý dojem, tak pro tento večer vynecháme víno perlivé. To je totiž - co se bublin týče - ten úplný základ, tedy víno, které postrádá jemné elegantní vyzrálé šumění, ale nabízí, jak jeho název trefně napovídá, skutečné perlení, které je do něj dopraveno přidaným CO2 podobně jako do láhve sodovky. A to v tento den asi nechcete.

Co se růžového týče, jsem v jeho obvyklé sezoně, tedy v horkých letních měsících, zastáncem spíše vín lehkých, suchých a hodně svěžích. Svůj svátek všichni zamilovaní však slaví, alespoň v našich zeměpisných šířkách a délkách, uprostřed třeskuté zimy. Je milé se v tuto chvíli trochu tématicky naladit na to vzdálené léto, ale současně sneseme - i v růžové podobě - něco trochu opulentnějšího, co trochu zahřeje. Tedy alespoň na duši.

Tím růžovým, které mám se svátkém svatého Valentýna spojené já asi nejvíce, je Rosé d´Anjou. V jeho případě, když se podaří sáhnout do správné krabice, tu svěží kyselinku doplní i pevné, elegantní a plnější tělo. V těch dobrých růžových vín z Anjou budeme mít možnost nalézt silnou šťavnatou vůni červeného ovoce, konkrétně rybízu či višní. Tohle lososově růžové víno od řeky Loiry, které je postavené především na odrůdě Grolleau, bude určitě velmi důstojným společníkem každé romantické večeře.

Pokud se rozhodneme pro nějakou "šumivku", měli bychom se napřed trochu v tomto tématu zorientovat, protože láhví ze silnějšího skla s typickým drátkem kolem uzávěru je na světě a potažmo v regálech obchodů mnoho, ale jejich kvalita se může velmi lišit. A když jsme u té kvality, tak vlastně ani ten drátek a špunt hříbkovitého tvaru už není vždy úplně pravda. Existují i šumivá (nebo spíše pošumívající) vína, která otevřeme snadno a rychle pouhým otočením šroubovacího uzávěru. Ale na ta dnes večer zapomeneme. Jednodušší a levnější sekty získají své bublinky kvašením ve velkém nerezovém tanku. Je to rychlejší a snadnější, ale nebýt toho, těžko bychom si mohli koupit šumivé víno z plných regálů v supermarketu za cenu kolem stokoruny. Nebudu tvrdit, že tato vína jsou šmahem špatná, ale určitě se vyplatí zvýšená pozornost při vybírání mezi nimi.

Vína, která mají své perlení (a přesto to nejsou vína perlivá) o poznání jemnější a elegantnější, jsou vyrobena tzv. šampaňsou metodou, tedy způsobem, kdy víno kvasí ve své vlastní láhvi. Je s nimi pochopitelně daleko větší práce a je potřeba věnovat jim více péče, ale odmění se zpravidla nesrovnatelným chuťovým zážitkem. A ten navozuje i příjemnější a otevřenější náladu, a o to nám jde právě tento den především.

Touto metodou vyrobená vína, která pochází z francouzské oblasti Champagne a jsou vyrobena maximálně ze tří povolených odrůd, to jsou skutečná šampaňská. I v nich jsou pochopitelně kvalitativní - a tím pádem i cenové - rozdíly. Existují šampaňské domy, které produkují třeba jen pár desítek tisíc láhví a při jejich přípravě dělají prakticky všechno ručně, ale jsou i velké firmy produkující desítky milionů láhví, které koupíme pomalu na každé druhé benzinové pumpě.Orientovat se v nich nemusí být vždy jednoduché, ale mou obecnou poučkou je, že zpravidla každé průměrné šampaňské je lepší než nadprůměrný sekt.

Pokud budeme chtít v tento vyjímečný den kombinovat "výhody obou uvedených disciplín", sáhněme po láhvi růžového šampaňského. Je vyrobeno buď krátkou macerací modrých hroznů nebo přidáním části červeného tichého vína, bývá zpravidla dražší, ale odmění se vyjímečnou elegancí a dominantnější aromatikou.

Ale po volbě vína, které bude nejlépe svědčit našim chuťovým nárokou a aktuálním náladám, bychom neměli zapomenout ani na typické valentýnské potraviny či suroviny. Jak tento romantický den s nádechem lehké kýčovitosti přímo nabízí, mluvím o potravinách, které "zaručeně" probouzí vášeň a mají účinky pomalu afrodiziakální. Těmi prý je zejména čokoláda, ústřice, kaviár či lanýže, krev a lásku v nás údajně rozproudí i citrusové ovoce, jahody či granátové jablko. Stejně tak působí i pokrmy ochucené zázvorem či vanilkou. Dokonce i samotné šampaňské je prý afrodiziakem. A přesto, že tyto blahodárné účinky má údajně i česnek, možná bych ho vynechal minimálně v případě, že slavíte svého prvního společného svatého Valentýna.

A nebo si prostě udělejte obyčejně pěkný společný večer, třeba i s česnekem a zkrátka s tím, co máte rádi. A nezapomeňte na dobré víno. A pokud vám nechutná a nevodí to typicky valentýnské, dejte si to, co máte rádi a dopřejte si místo předsudků něco, co je dobré a kvalitní. Děláte to přeci pro sebe.

Použité foto: Triton Restaurant


Poslední novinky a zajímavosti:

| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl