Rozsáhlé údolí v Dolním Rakousku na majestátné řece Dunaj, pár desítek kilometrů proti proudu od Vídně. Mimořádně hodnotný region, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je jedním z turisticky nejnavštěvovanějších míst v Rakousku. Ohraničuje jej Krems - kolébka proslulé kremžské hořčice a na západní straně klášter v Melku.

Wachau - Perla na Dunaji (ale to už určitě někdo řekl)
(Rakousko / Wachau)

Nádherné údolí kolem řeky Dunaj v Dolním Rakousku není zajímavé jen svou krásnou přírodou a historickou hodnotou. Aniž bych tyto přednosti chtěl jakkoli snižovat, jsou zde ještě minimálně dva veliké důvody, které toto malé místo v Rakousku dělají velkým v celém světě. Jeden se jmenuje Grűner Veltliner a ten druhý Riesling.

Tyto dvě odrůdy révy vinné můžeme najít leckde v Evropě, ale právě zde je ještě něco navíc - Wachauer Urgestein, tedy podloží, které je světově unikátní a svým složením pravděpodobně nemá ve světě další lokalitu. V jednotlivých viničních tratích nalezneme granit, žulu, křemík, otisk mladších mořských sedimentů či spraše, které zde zanechala poslední doba ledová. Tento specifický mix dává vínům z Wachau jejich typický minerální, ale i elegantně ovocný projev.

Pilným pomocníkem terroir ve Wachau je bezesporu zdejší mikroklima. Bílým vínům ideálně svědčí střídání horkého počasí ve dne a chladných nocí. To zde funguje skvěle. O denní teploty se, krom horkého slunce, stará i veliké zdrcadlo v podobě hladiny Dunaje, které všechnu sílu hřejivých paprsků odráží do kopců nad ním. Zvláště nejvýše situované polohy, ve kterých se pěstují ta nejunikátnější vína, to mohou ocenit. Jakmile však slunce zapadne, poměrně prudce se ochladí - skokově o několik stupňů. Často se mi i po velmi horkém dni ve Wachau stalo, že mi cestou domů z podvečerní návštěvy Heurige chybělo něco na sebe...

Vinea Wachau, to je spolek lokálních vinařů, který byl založen v roce 1983 a sdružuje k dvěma stovkám zdejších producentů vína. Ovšem není to jen jakýsi spolek, vnikl s cílem zlepšit, kontrolovat a stále povznášet kvalitu zdejších vín. Je to tedy i soubor přísných vzájemně kontrolovaných pravidel, která pro jejich zpracování platí. Víno považuje za naprosto přírodní produkt, který v sobě nekompromisně nese i místo jeho původu. Kodex Vinea Wachau dal světu ještě tři unikátní pojmy, které nenalezneme na žádné jiné láhvi vína, než té místní. Jsou to Steinfeder, Federspiel a Smaragd a nesou dokonce ochranou známku.

Když si představíme údolí Wachau, tak kolem samotného Dunaje zas tak moc místa není. Kolem řeky na troše té roviny se tísní malebné místní vesničky a každého vzácného místečka je využito k pěstování révy. Vína z těchto poloh nesou označení Steinfeder, podle jemné vzdušné jarní trávy, která lemuje zdejší viniční terasy. A vína to jsou lehká a osvěžující, charakterizoval bych je asi nejlépe německým výrazem fruchtig. Mají nízký obsah alkoholu, podle zdejšího kodexu do 11,5%.

Poté se již vinice začínají - a to ne zrovna pozvolna - zvedat do pěkně prudkých kopců. Z nich pochází Federspiely, tedy suchá vína již plnější síly a o trochu vyššího obsahu alkoholu. Stejně jako zelené ještěrky smaragdové se i samotné Smaragdy vyskytují až nahoře, tedy v těch nejvyšších a nejméně přístupných polohách. Na těchto nejvysluněnějších místech se pěstují ryzlinky a veltlíny s velkou a opulentní elegancí a s obsahem alkoholu minimálně 12,5%. Právě tato dokonale fyziologicky zralá vína se stala ikonou, která proslavila malebný rakouský region na vinařské mapě celého světa a na vinných lístcích nejlepších restaurací. Tyto Smaragdy dokazují, že i bílé víno může mít potenciál několika desítek let zrání v láhvi.

Když dorazíme do Wachau a hodláme se tu i chvíli zdržet, určitě se nevyhneme jídlu. A pro tento účel bych daleko radši než klasické restaurace rád doporučil typickou záležitost, o které jsem se již zmínil a která se jmenuje Heurige. Jedná se vlastně o jakýsi domácí hostinec či pohostinství. Prakticky to vypadá tak, že podle určitého kalendáře jsou - minimálně v hlavní sezoně - otevřeny dvory, dvorky, zahrady či usedlosti jednotlivých zdejších vinařů či producentů potravin, ve kterých lze získat, za peníz rozumnější než v klasické restauraci, občerstvení. Nenabízí žádný široký sortiment, ale vlastně jen pár svých domácích produktů jako jsou uzeniny, klobásky, sýr, různé pomazánky a především víno. Lze tam ochutnat něco čistě lokálního a pouze domácího, což dává logiku. Návštěva Heurige však není jen gastronomická, ale i velmi společenská událost.

A pokud se bavíme o něčem typickém pro Wachau, jsou to jistě meruňky. A má to svou logiku. Stará vinařská pravda říká, že tam kde se daří meruňkám, tam se daří i vínu. No a ve Wachau se daří skvělému vínu, a tak i meruňky zde mají svou neochvějnou pozici. Prakticky na každém kroku narazíme na produkty z nich. Jde především o meruňkovou marmeládu, typicky tekutější, než jsme zvyklí u nás, což je dáno tím, že zde se tolik neřeší nějaké želírování či nadměrné přidávání cukru. Prakticky v každé restauraci narazíme i na lokální dezert, kterým je meruňkový knedlík. Musím se přiznat, že to zas má parketa není. I když jsem se o jeho pochopení pokusil vícekrát, můj závěr je jasný - příliš moc těsta a málo cukru.

Ale vraťme se na vinice, právě na ty vysoké kopce a vinice na těch těžko přístupných polohách, které se nedají obhospodařovat žádnou mechanizací, nedojede tam traktor a zdejší typické terásky zahrnují třeba i jen dva tři stísnené řádky, symbolizují velmi těžkou vinařskou práci v oblasti Wachau, na kterou zbývají pouze lidské ruce. Až se budete pohybovat pěšky nebo na kole uličkami a vesničkami někde mezi klášterem v Melku a městem Krems, vzpomeňte si na tuhle krásnou těžkou práci, kterou odevzdávají místní tomu zázraku, který vám na vašich toulkách rádi nalijí do sklenice.

Začátek článku  ►

Typický pohled na vinice v rakouské oblasti Wachau. Většina nejkvalitnějších viničních poloh se nechází právě na terasách v těch strmých kopcích.
Vzhledem k lokálním podmínkám se zde pěstují prakticky výlučně - až na pár výjímek - bílé odrůdy. Jmenovitě ryzlink rýnský a veltlínské zelené.
Těch pár vesniček je koncipovaných prakticky stejně. Bydlí se blízko Dunaje a velmi úsporně na prostor, aby ho co nejvíce zůstalo pro vinice. Na těch v rovině se pěstují zejména vína v kategorii Steinfelder a Federspiel.
Jednou z dominant oblasti je vesnice Dürnstein, nad kterou se tyčí zřícenina hradu. Nicméně právě tato obec patří spíše k tomu ”komerčnějšímu”, typický charakter regionu nalezneme v těch menších přilehlých.
Úplně jako u Karlova mostu to sice není, ale nemá to k tomu daleko. Naštěstí tohle je jediné místo v celé oblasti, kde jsem kdy tuhle turistickou komerci potkal a kde je turistický ruch tak masivní.
Mezi ty nejpopulárnější, nejkvalitnější, ale i nejdražší patří i vinařství F. X. Pichler. Jeho Smaragdy se prodávají za desítky eur a jsou žádány po celém světě. Jsou prakticky vyprodané ještě dříve před sklizením a zpracováním.
Láhev ”Pichlera” je typická a světoznámá, stejně tak jako další legendární etiketa vpravo - s nábožensky laděnými motivy na láhvích vinařství Emmericha Knolla.
Já osobně za centrum této oblasti považuji vesničku Weissenkirchen. I když na tomto obrázku do ní přijíždíme netradiční cestou ”zezadu” a ne podél Dunaje od Kremse či Melku.
Není to opět žádná metropole rozlohou, ale v rozměrech vinařského světa se bezesporu jedná o místo velkého významu. Možná bychom mohli říct ”hlavní město zeleného veltlínu”?
Typický kostelíček viditelný ze všech úhlů, takže zejména z vinic, které jsou logicky všude kolem.
Úžasné ráno ve Wachau. Do tohoto světla a vzduchu se člověku chce i z postele trochu více než jinde.
Všechno je takové čerstvé, ”chutné”, rozjímavé...
A do jarního rána se probouzí i vinice.
Jak jsou typické terasy ve vinicích, stejně tak v zahradách u domů není místa nazbyt. Využívá se opravdu prakticky.
Co si tak asi může Rakušan z Wachau pěstovat na své zahrádce u domu? Víno a meruňky. Mimochodem je starou vinařskou pravdou, že tam, kde se daří tomuto ovoci, daří se i vínu. Produkty z meruňek zde ostatně dostaneme na každém kroku.
Typickým způsobem gastronomie i společenské kultury je v Rakousku fenomén zvaný Heurige. Zjednodušeně: posezení na dvoře či ve stavení, konzumace lokálních pochutin přímo z produkce hostitele, jako jsou uzeniny či pomazánky, a především jeho víno.
Nabídka je jednoduchá, logická a oproti tradičním restauracím i trochu levnější. I když za práci a kvalitu je zde samozřejmostí zaplatit stále trochu víc, než jsme zvyklí u nás.
A přístup je jedním slovem lidský. Personál - zpravidla širší rodina - v tradičních krojích, úsměv a příjemné lidské slovo.
Je jednoduše příjemné zde posedět.
I jednodušší vína na úrovni Steinfelderů jsou skvěle pitelná, svěží a cenově přijatelná. Ale je běžné, že právě v Heurige může člověk ochutnat po skleničce i Smaragdy z produkce vinaře.
Po občerstvení v některé z rodinných hospůdek je načase vyrazit opět na procházku vinicemi.
A nemusí to být žádná ležérní lázeňská vycházka. Ve Wachau je to prostě tak nějak ”do kopce”. Vinice jsou členěny do určitých teras a terásek, kde může být na každé třeba jen jeden či dva řádky, nebo jen pár hlav.
A čeho jiného než veltlínu a ryzlinku.
Tohle nebudou zrovna nejmladší hlavy... A opět víno na každém kroku. Byť se jedná o pár krátkých řádků mezi domy.
Úroda vypadá hojně. Někteří vinaři zde hrozny neredukují jako u nás, ale nechají na keři vše a při sběru vybírají jen ty nejlepší.
Zdejší viniční tratě jsou přívětivé i vůči turistům. Při troše snahy se zde člověk poměrně dobře zorientuje, ať již vyrazí na kole či pěšky.
Vypadá to, že vyhlížíme nějakou polohu, na které by nás bavilo vinařit, ale asi bychom se nedoplatili, ani kdyby byla na prodej.
Je to hezký pohled. Pro tohle stojí za to vrhnout se do té tvrdé práce.
Není místa nazbyt. Ryzlink je tvrďák, ten si cestu najde.
Tohle nás dokonce inspirovalo a chtěli jsme se na něco takového vrhnout na naší domácí vinici, ale vzhledem ke stavu zídek mezi terasami jsme to zatím odložili.
Evidentně to však funguje. I takto zasazené rostliny žijí a bujně plodí.
Všechny vinice ve Wachau jsou situovány pouze na jednom břehu. Tam mají ideální podmínky nejen klimatické, ale i z hlediska přístupu slunce. Do těch kopců, na kterých stojíme, světlo dopadá nejen přirozeně, ale i odrazem od široké hladiny Dunaje.
Některá vína mají na etiketě dodatek či informaci ”Von den Terrassen”. Proč asi...
Nicméně starat se o ně vyžaduje opravdu kus lidské práce, protože dostat se do takovýchto míst s nějakou složitější mechanizací je prakticky nemožné.
Je to s podivem, ale i tak drsné a odolné odrůdě jako je riesling je potřeba občas pomoci vodou. Kapková závlaha je zde celkem standard.
Ať si může o rakouském vinařství myslet kdo chce co chce, ať přežilo i nechutný skandál, pro mě je tahle země, a zejména region Wachau, zkrátka a dobře světovou vinařskou špičkou.
Dnes příliš vody není, nicméně Dunaj umí ukázat i opačný extrém. Povodně se zde čas od času objeví a dokáží vinařům i obyvatelům pěkně zatopit, ale i vytopit - vinice, obydlí i sklepy. Mnozí vinaři již dnes budují nadzemní technologii v moderních sídlech dál od řeky.
Když si chceme trochu odpočinout od vinařské tématiky, určitě stojí za to ve Wachau navštívit i několik dalších zajímavých míst. Jednou z nich je klášter v Melku.
Krom interiéru stojí za příjemnou procházku i jeho přilehlý park.
A nás pochopitelně nejvíce zaujala zdejší úžasná bylinková zahrádka s nepřeberným spektrem známých rostlinek, ale i druhy, se kterými se nesetkáváme tak často.
Druhým místem, které symbolicky ohraničuje oblast Wachau na jejím východním konci, je příjemné městečko Krems.
Jehož rozloha se od historického modelu, který je k dispozici ve zdejším muzeu, příliš nezměnila.
Tématika zdejších exponátů je poměrně logická. Jedna velká část expozice se pochopitelně věnuje lokálnímu vinařství.
No, i když i dnešní práce ve vinici je dost náročná a tvrdá, nástroje používané dříve už na první pohled ukazují, že to v té době bylo ještě o kousek náročnější.
Pokud jméno města Krems přeložíme, vyjde nám výraz Kremže. Stále nic? Ale ano, právě odtud pochází proslulá kremžská hořčice.
A právě této skvělé pochutině je věnována další výrazná část expozice místního muzea.
A že je populární zdaleka nejen v Rakousku značí i regály plné exponátů z celého světa, dokonce i z Česka.
Zatímco my jsme zvyklí na to, že je hořčice balená zejména do typických plastových kelímků, na kterých nedrží moc dobře víčko, případně na sklenice, nejtypičtějším způsobem balení v Rakousku jsou o dost praktičtější tuby.
Čas rozloučit se s Kremží i oblastí Wachau. Úžasná pohoda, atmosféra, příroda i produkty však bezpečně zaručí, že se neloučíme na dlouho.
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl