Městečko Oberhausen an der Nahe leží v německé oblasti Porýní-Falcko v okrese Bad Kreuznach, což je větší lázeňské město vzdálené zhruba deset kilometrů od Oberhausenu. Vinařství je v tomto regionu velmi významný obor, kterému se věnuje mnoho obyvatel. Pochází odtud i Katharina Staab, současná německá Královna vína.

Herman Dönnhoff - Elegantní Rieslingy z Nahe
(Oberhausen an der Nahe - Německo / Porýní-Falc)

Bude poctivé říci, že za materiálem pro tuto reportáž jsme se do německé oblasti Nahe vypravili rovnou dvakrát. Vždy nám návštěva vinařství Dönnhoff vyšla tak nějak za běhu a ne v úplně ideálních podmínkách, ať již klimatických nebo časových. Zatímco na jaře roku 2017 bylo pošmourno, o rok později jsme zase katastrofálně nestíhali časově... Pokusím se tedy poznatky z obou degustací, a tím pádem rovnou z několika testovaných ročníků, předat najednou.

Začátek článku  ►

Probuzení do pošmourného německého rána. Nicméně - a je to taková moje zvláštnost - když někam do vinařské oblasti přijedu, většinou mě to nenechá dlouho spát a plánovanému programu, v tomto případě návštěvě vinařství Dönnhoff, předchází procházka.
Celkem nedaleko německého města Mainz jižně od toku řeky Rýn se nachází vinařská oblast Nahe, nazvaná podle řeky stejného jména. Na více jak 4000 hektarech vinohradů v tomto regionu se pěstují převážně - zhruba ze tří čtvrtin - hrozny pro výrobu bílých vín, kterým dominuje odrůda Ryzlink rýnský.
Opravdu to dnes nevypadá na pěkné počasí a pěkné focení. Doufám, že budeme mít aspoň během dne více štěstí na trochu slunce.
Nahe - řeka, která neoddělitelně tvoří charakter zdejší krajiny.
Asi dlužím něco o těch ostatních odrůdách... Z těch ostatních bílých patří mezi nejdůležitější ještě Pinoty (bílý i šedý), Müller-Thurgau, Silvánské, Scheurebe či Kerner. A modré hrozny na vinicích v Nahe patří nějčastěji Dornfeldru či Modrému Portugalu.
Nenápadný most s poměrně dlouhou historií. V kombinaci s podmračnou náladou dnešního dne působí malebně až opuštěně.
I vinařství Dönnhoff, kam se dnes chystáme, nemá zrovna nejpřístupnější vinice, nicméně při srovnání s některými ”kopci” kolem Mosely či ve Wachau to zas taková hrůza není.
Oberhausen an der Nahe není zrovna nejrušnější velkoměsto, najít vinařství Hermann Dönnhoff nebude zas tak složité.
Bezesporu jednou z nějvětších vinařských ikon tohoto regionu je vinařství Hermann Dönnhoff, které má více jak 200letou rodinnou tradici, jejíž nositeli jsou v současné době otec a syn - Helmut Dönnhoff a Cornelius Dönnhoff. O proslulosti vinařství a jeho vín svědčí i řada ocenění, kterých se mu dostalo. V roce 1990 bylo jako první vinařství z Nahe oceněno zlatou...
Vida, opravdu to nebylo tak složité. Je to všude blízko, takže během chvíle stojíme před vinařstvím Dönnhoff.
Helmut Dönnhoff právě dorazil. Při pohledu na vinaře se mi opět potvrdil můj postřeh, že víno je podobné svému tvůrci. I zdejší ryzlinky jsou útlé, elegantní, ”zkušené” a plny podnětů k přemýšlení.
Jak je tomu typické v celém Nahe, i v tomto vinařství převládá drtivě odrůda Riesling, a to ze zhruba 80%. Takže ten poměr je daleko jednoznačnější, než obecně v regionu. A po Rieslingu je zde i největší poptávka. Když nám Helmut připravil degustaci ročníku 2016, postavil na stůl celou řadu ryzlinků a pouze se lakonicky zeptal: ”A chcete vlastně ochutnat i něco jiného než ryzlink?”...
Samozřejmě největším tématem rozhovoru s Helmutem Dönnhoffem je aktuální ročník, který přichází na trh, tedy 2016. Základní suchý ryzlink ročníku 2016, který jako jediný nenese označení konkrétní viniční trati či charakteru ”vinařského rukopisu”, je velmi harmonický, nese minerální charakter vulkanického podloží a co do kvality a úrovně vína o něm můžeme mluvit jako o ”základním” v opravdu velkých uvozovkách. Jedná se zkrátka o velmi pěkné elegantní víno.
A to ”něco jiného než ryzlink” - tedy zbylých 20% produkce tvoří odrůdy Pinot blanc a Pinot gris, které nejsou zpracovávány pouze jako základní vína a rovněž dosahují velké elegance, ale proslulosti rýňáků zkrátka nedosahují. Když jsme neodbytně dolovali z Helmuta informaci, zda pěstuje i něco červeného, přiznal, že trochu toho modrého Pinotu si pouze pro potřeby...
Vína z vinařství Dönnhoff lze identifikovat díky elegantní a čisté etiketě, jako i tento Grosses Gewächs Riesling ze ”skalnatého kopce”.
Nicméně při pohledu do historie máme možnost posoudit i etikety původní. Jisté zdobení bylo v určité době asi nezbytné.
Ale některé původní etikety vinařství Dönnhoff byly hodně veselé, třeba jako tato s čertíkem, kterou nesla láhev bobulového výběru.
Degustace sortimentu vinařství Dönnhoff je tedy pravou radostí pro milovníka Ryzlinku, jakým vskutku jsem. A těší mne - i když mám obrovský respekt k velké škále německých Ryzlinků vysoké kvality od skvělých vinařů se zbytkovým cukrem - že tato degustace se nesla spíše v sušším duchu. Je to i filosofie vinaře. Sice produkuje i sladší...
Možnost povídání se zkušeným vinařem je vždy úžasný zážitek. Vždy jsem za možnost vnímat proudění úžasných myšlenek neskutečně vděčný. Tradiční vinařský názor měl Helmut Dönnhoff ve chvíli, kdy přišla řeč na bio vinařství a používání síry. Ač tento trend či moderní cestu respektuje, říká: Klidně si víno bez síry dělejte, ale pijte ho hned, za pět let z něj bude čistočistá hrůza.
Tato ucelená kolekce úžasně elegantních vín - především ryzlinků z vinařství Dönnhoff - bylo opravdu dokonalou německou ”snídaní”.
Ročník 2016 totiž považuje Helmut Dönnhoff za velkou výzvu. Říká, že ten ročník rozhodně nebyl jednoduchý, ale řekl, že byl ryzlinkový. Od této odrůdy očekává spíše eleganci, finesu a ne přehnaně vysoký alkohol. A šestnáctka se tímto směrem vyvíjí. Když vinař vzpomíná na důležité události tohoto ročníku, mluví...
Při druhé návštěvě se nás ujala mladší generace vinařské rodiny. I když byl program degustace podobný, každý ročník je něčím trochu odlišný. Například klimatické vlivy mohou způsobit i tak zásadní zásahy, že některá vína - ať se jedná o polohu či klasifikaci - v některém ročníku nebudou vůbec. A nebo se jim naopak zadaří nad očekávání. To je zkrátka kouzlo i riziko evropských vinic.
Helmut Dönnhoff je velký tradicionalista, takže jsme si nemohli nechat ujít příležitost podiskutovat i o některých dnes už ani snad ne kontroverznějších, ale spíše ”novějších” tématech. Jedním z nich byl možný rozpor v používání tradičního korku vedle moderních šroubovacích uzávěrů. Jako člověk otevřený a směřující dopředu šrouby na některá svá vína používá a tvrdí, že mají své místo.
Jako člověk zkušený a pragmatický však říká, že si není jistý v použití šroubu na vína s větším potenciálem a sám pro tato vína používá korek. A má rád dobrý kvalitní korek, který dopřává svým velkým vínům. S realistikým úsměvem poznamenává, že už nemá k dispozici...
Opravdovou sladkou odměnou na závěr může být tento skvělý výběr. I když má za sebou již patnáct let, rozhodně mu nechybí kyselina a živost, byť už jsou ostřejší lokty jeho charakteru elegantně ohlazeny.
A na cestu se nám náhle jaksi rozjasnilo. Snad je to příslib hezčího počasí pro odpolední putování dalšími německými vinicemi.
Byla to krásná exkurze nejen do regionu Nahe, ale především do zkušenosti moudrého člověka, který dělá víno s pokorou k místu, odrůdě a tradici. Navzdory modernímu konzumnímu světu či nočním mrazům, které občas pěkně trápí zdejší vinice. A možná i proto ”je vinařství Hermann Dönnhoff pro Nahe to, čím je Domaine de la Romanée-Conti...
Najednou i ten zdánlivě opuštěný most najednou vypadá daleko veseleji než ráno...
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl