Město Béziers leží v jižní Francii, v oblasti Languedoc-Roussillon, nedaleko známých míst jako je Montpellier, Carcassonne či Perpignan. Se svou bohatou historií, která zahrnuje pobyt Římanů, Keltů, Arabů a pamatuje i křižácké výpravy proti Katarům, je toto město na řece Orb pokládáno za jedno z nejstarších v celé Francii.

Domaine de la Barthe - Představení nových ročníků v Praze

Po třech letech dorazila do Prahy velmi vzácná návštěva. Svá vína přijeli představit Yves a Viera Eychenne, vinaři a především sympatiční lidé z francouzské oblasti Languedoc. Přivezli nám ochutnat vína aktuálních ročníků, která právě vstupují na trh. Prezentace proběhla formou degustační večeře, svá - především červená vína - napárovali s pokrmy v pražském Absolutum Boutique Hotelu.

Začátek článku  ►

Za to, že se z vín manželů Eychenne z vinařství Domaine de la Barthe můžeme těšit i v České republice, vděčíme panu Liboru Černochovi ze společnosti Locaste Wines, který nejen své přátele z Languedocu do Prahy přivezl, ale celou degustací nás provedl.
Samotné vinařství Domaine de la Barthe se nachází v městě Béziers jihozápadně od Montpellieru, pár kilometrů od středozemního moře. Pokud vám jméno Béziers nic neříká, vězte, že se jedná o místo pro francouzské dějiny velmi důležité. A krom mnoha historických peripetií, které se zde odehrály, se jedná i o prokazatelně nejstarší...
Vzhledem k horkému jihofrancouzskému klimatu, často navíc ”okořeněnému” nedostatkem vláhy, je logické, že v produkci vinařství Domaine de la Barthe nalezneme především vína z modrých hroznů. Jedná se o samozřejmě o odrůdy typické pro tento region, jakými jsou Syrah, Cabernet Sauvignon, Merlot či Grenache.
Přesto bychom jedno bílé víno našli. Pod tím, co se na láhvi označuje jako Muscat Sec, se skrývá odrůda Muškát Alexandrijský. A i přes jižní klimatické podmínky se jedná o víno suché, velmi pevné a svěží. To z ročníku 2018, které právě přišlo na trh, jsme vyzkoušeli s burratou a rajčaty. Tomuto svěžímu lehkému...
O růžovém vínu říká Viera Eychenne, že je to aperitiv pro každou příležitost, který by měl být především zábavou a vůbec se jej nestydí pít s kostkou ledu. Své růžové - svěží, ovocné a samozřejmě suché - dělají z odrůdy Syrah.
V současných horkých letech se při sběru hroznů pro růžové víno nevyhnou noční práci - aby hrozny nedostaly horkem zabrat, sbírají kolem třetí čtvrté hodiny ráno. A vínu nechávají přirozenost. Ač je současným trendem dělat vína velmi světle růžové, až šedo-růžové barvy a s velmi nízkým obsahem alkoholu, ve vinařství Domaine de la Barthe se...
Dominantou tohoto kraje je ještě předřímská památka Oppidum d´Ensérune. Stejně jako před staletími, tak i dnes se v tomto ”koláči” rozděleném zavlažovacími kanály pěstují různé zemědělské plodiny, a samozřejmě i vinná réva. Svůj kousek vinic zde má i vinařství Domaine de la Barthe.
Hlavní postavou dnešní degustace je Viera Eychenne. Když posloucháme její zapálené vyprávění a skutečné zaujatí pro vinařskou práci, asi by nikdo nepochyboval, že Viera musí mít k vinařství i Languedocu ten nejhlubší vztah. A taky má! Proto by málokdo tipoval, že tato dáma pochází ze Slovenska, respektive z Československa, ze kterého do Francie odešla a až po setkání s Yvesem se poprvé prošla vinicemi a na vlastní kůži okusila tvrdou práci vinařky.
Když se Viera a Yves brali, vysadili svou první vinici odrůdy Syrah. Možná až tehdy si skutečně uvědomili, jak náročná a komplikovaná odrůda Syrah je. A taky se s ní prvních pět - šest let pěkně trápili, aby pochopili, že potřebuje čas, než se začně odměňovat. A nic neodpustí. Syrah nemůžete nevěnovat pozornost, není to Merlot. Klidně se dlouho tváří, že není zralá a připravená, a pak...
Na jihu Francie se setkáme s jedním specifikem, kterým je materiál nádob, ve kterých ”pracuje” víno. Obvykle jsme zvyklí, že se lehká jednodušší vína dělají v nerezových nádobách a vína sofistikovanější a mohutnější že pracují ve dřevěných sudech. Zde se velmi často setkáme s betonem.
Není to ani vtip, ani žádný neuvážený experiment, ale velmi logická vinařská technologie. Uvědomme si, že jsme na jihu Francie, v regionech s nejvyššími teplotami, kde se pěstují velmi mohutné modré odrůdy. Za těchto podmínek není žádný problém udělat opulentní víno s obsahem alkoholu kolem 14 či 15 procent alkoholu. A teď si představme, že takovému...
Viera velmi obdivuje odrůdu Cabernet Sauvignon, proto se rozhodla, že si na jedné malé kamenité parcele tuto odrůdu vysadí, ačkoli ji od toho všichni okolo spíše zrazovali. Mnozí tvrdili, že právě do Béziers Cabernet tak úplně nepatří. Proti jejímu záměru bylo dokonce i počasí, dnes už s úsměvem vzpomíná, jak za sněhu a deště pouze s jedním chlapcem na traktoru, svůj Cabernet Sauvignon vysazovala. Tehdy jí asi tolik do smíchu nebylo. Dnes je však tato odrůda velmi důležitou pro celé vinařství - krom samostatného láhvování je i složkou skvělého cuvée Symphonie de Cing sens.
Často slyšíme slovní spojení ”malý vinař” nebo ”rodinné vinařství”, a nezřídka za těmito výrazy stojí poměrně velká firma. To však neplatí o vinařství Domaine de la Barthe. Zde dělají drtivou většinu celoroční práce právě Viera a Yves. Na podzim mají povinnost dorazit zpět do rodinného hnízda jejich děti a pomoci se sběrem, na kterém pracuje sezónně i několik externích zaměstnanců. Přes běžný rok je však celá práce pouze na rodině, a jak Viera říká: ”Když jsem na toto místo přišla a poprvé vyzkoušela práci ve vinařství, nedovedla jsem si představit, že to lze fyzicky zvládnout. Dnes si nedovedu představit den, kdy bych nevyšla do vinice.”
A mají zde ještě jednoho významného pomocníka - tím je jejich enolog, který sice pracuje pro vinařství externě, nicméně v důležitých obdobích roku je zde přítomen několikrát týdně nebo i každý den a konzultuje s Vierou a Yvesem detailně každý krok, který bude ve vinařství proveden. Viera jde někdy až pedantsky po co nejlepším výsledku, chce...
Vinařství Domaine de la Barthe neprodukuje pouze vína ze samostatných odrůd, ale jak tomu je ve Francii přirozené, nejzajímavějšími víny obvykle bývají rafinovaně připravená cuvée. Ať již to je Allegresse z nejstarších hlav, na Merlotu postavená Eurythmie či ”nejfrancoužštější” Métamorphose z různých poloh Syrahů, kterým v některých ročnících poslouží pár procent Grenache. Tato velká vína samozřejmě udělají o to větší radost, když na své otevření čekají ve velkých láhvích typu magnum.
A velkou radost udělají zejména, pokud jsou správně zdekantována. V tomto směru si společnost Locaste Wines připravila pro degustaci jednu velkou novinku - dekantační vinné sklenice z české sklárny Květná.
Zaujmou na první pohled, a to nejen svou majestátní velikostí (pokud si je plánujete pořídit, měli byste mít kuchyňské poličky nějakých 30 centimetrů od sebe), ale především svým tvarem.
Připomínají zkrátka dekantační karafu. Jejich uprostřed vystouplé dno v kombinaci s chytře spočítaným tvarem zajistí, že víno, které do takové sklenice nalijeme a následně s ním i ve skle pohybujeme, se perfektně provzdušňuje. Především velká červená vína nelze jen tak otevřít, nalít a vypít, to by nám neodevzdala skoro nic z toho, co...
Dekantační sklenice je v tomto směru velmi platným pomocníkem, který dokáže procest provzdušnění vína efektivně urychlit. Netvrdím, že v takové sklenici ukáže sofistikované velké víno minutu po otevření veškerá svá zákoutí, i s ním je potřeba si hrát a ”komunikovat”, nicméně musím uznat, že s dekantační sklenicí si nemusíme s vínem dělat starosti několik hodin dopředu.
Vína z Domaine de la Barthe za ”velká” považuji. Nejen proto, že toto označení svou kvalitou splňují, velmi mě baví a těší, jak jsou dělána a kým jsou dělána. Co za nimi zkrátka stojí.
Yves a Viera Eychenne se při své každodenní práci neúnavně řídí třemi jednoduchými zásadami, kterými jsou: poctivá práce na vinici, poctivá práce ve sklepě a respekt k vínu. Jak Viera říká: ”Musíte si zkrátka uvědomit, že když děláte víno, tak to víno je tady pánem, ne vy.” Tato jednoduchá pravda má neskutečnou hloubku....
Setkání s Vierou a Yvesem Eychenne není jen setkání se skvělými víny, ale především s úžasnými lidmi, před jejichž vinařským uměním a neskutečným lidstvím se lze pouze sklonit. Proto doufám, že následující setkání přijde tentokrát dříve než za další tři roky. Naštěstí vína z Domaine de la Barthe můžeme v České republice dostat díky společnosti Locaste Wines nejen v dobré gastronomii a vinotékách, ale i na e-shopu www.palacvina.cz. Prostřednictvím tohoto dovozce získáme nejen vína, ale i unikátní dekantační vinné sklenice.
| tisk | pdf |

autor: Jan Bretl